Co to jest trądzik różowaty? Trądzik różowaty to choroba, która dotyka raptem co dziesiątą dorosłą osobę, ale często ma bardzo delikatny przebieg, a jego objawy nie są mocno dokuczliwe. Osoby z poważniejszymi problemami zdrowotnymi oraz nieodpowiednio pielęgnujące swoją wrażliwą, trądzikową i naczyniową skórę, mogą jednak przechodzić trądzik różowaty w bardzo zaawansowanym stadium klinicznym, gdzie niezbędne jest prowadzenie nawet operacji chirurgicznych w celu zlikwidowania przerostów. Warto więc wiedzieć nie tylko co pomaga na trądzik różowaty przy jego pierwszych objawach, ale jakie są jego przyczyny i mechanizmy rozwoju, dzięki czemu świadomy pacjent może umiejętnie profilaktycznie bronić się przed rozwojem tej ciężkiej choroby zapalnej skóry.

Sposoby leczenia

Sposoby leczenia trądziku różowatego uzależnione są w pierwszej kolejności od postaci, jaką u danego pacjenta trądzik przyjmuje. Szybsza diagnoza pozwala oczywiście rozpocząć leczenie już przy pierwszych dwóch, delikatniejszych postaciach, natomiast zwlekanie z wizytą u dermatologa może poważnie utrudnić i wydłużyć całą terapię. To, co pomaga na trądzik różowaty jest więc w pierwszej kolejności zależne od postaci trądziku, a wyróżniamy następujące cztery postaci:

  • Rumieniowa z pojawiającymi się miejscowo telenagiektazjami, nazywanymi powszechnie pajączkami. Niejednokrotnie poprzedzą ją lub towarzyszy jej obrzęk twarzy, świąd i pieczenie w centralnej jej części. Na tym etapie leczenie zakłada przede wszystkim wyeliminowanie czynników drażniących cerę pacjenta oraz przepisanie preparatów na bazie metronizadolu czy inne antybiotyki.
  • Krostkowo-grudkowa, która może być bardzie zaawansowana lub delikatna. Co pomaga na trądzik różowaty w tej postaci? To przede wszystkim odpowiednie regeneracyjne i odżywiające kremy Acnerose oraz maseczki czy maści, ale również kwasy wypalające krostki i likwidujące bakterie zgromadzone pod skórą. Bardzo ważne jest na tym etapie również zminimalizowanie łojotoku podskórnego i pielęgnowanie twarzy przez samego chorego.
  • Postać przerostowo-naciekowa, w której zarówno łojotok jest już bardzo silny jak i przerosty na twarzy chorego stają się wyjątkowo twarde, mogą deformować linię kości policzkowych i czaszki. Nie tylko w skrajnych przypadkach stosuje się tutaj obok antybiotykoterapii i leczenia miejscowego-objawowego, zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne, łącznie z zastosowaniem noży elektrycznych i laserów.
  • Postać oczna trądziku różowatego może nie jest tak widoczna dla przeciętnego człowieka, ale dla samego pacjenta może być równie uciążliwa jak poważne przerosty i stan zapalny na twarzy. Razem z trądzikiem atakującym oczy pacjent musi walczyć z przekrwieniem i łzawieniem oczu oraz nawracającymi infekcjami powieki, spojówki czy rogówki. Świąd i pieczenie w okolicach oczu skutecznie zmniejszają komfort normalnego funkcjonowania.

Diagnoza i uświadamianie

Pacjenci niejednokrotnie wychodzą z założenia, że w drobniejszych stanach zapalnych wystarczą im preparaty apteczne, dostępne bez recepty. W drobnych przypadłościach może to być skuteczne, ale niestety wiele osób może przeoczyć moment, w którym to, co pomaga na trądzik różowaty przestaje pomagać, a szkodzi. Prostym przykładem może tu być olejek rycynowy – naturalny i dostępny bardzo tanio w aptece bez recepty preparat skutecznie wypala krostki i drobne grudki oraz zbierający się pod nimi łój. Jednak stosowanie takiego oleju na poważniejsze odmiany przerostowe i naciekowe z silnym łojotokiem i otwartymi rankami skóry – może jedynie dodatkowo podrażnić cerę i zaostrzyć stan zapalny.