Kwestia trądziku różowatego jest niestety wciąż bardzo rzadko poruszania przy okazji akcji uświadamiających społeczeństwo o najróżniejszych przypadłościach i stanach chorobowych. Wynika to z oczywistego faktu, że bardziej zaawansowany trądzik różowaty przyjmuje formy, które chorych doprowadzają do wysokiego skrępowania czy nawet wstydu i dyskomfortu psychicznego. Niechęć do konsultacji medycznych i opóźniona diagnoza lub samo leczenie z pomocą preparatów aptecznych dostępnych bez recepty prowadzą jedynie do zaostrzenia stanu zapalnego skóry i kolejnych komplikacji. Trądzik różowaty wyleczyć na stałe największą szansę mają ludzie, którzy zareagują na samym początku i udadzą się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Im później wykryty i zdiagnozowany klinicznie – tym trudniejszy do całkowitego wyleczenia staje się trądzik w tej odmianie.

Sposoby walki z trądzikiem

Z trądzikiem różowatym o wiele łatwiej jest wygrać poprzez profilaktykę i odpowiednią pielęgnację swojej cery, aniżeli później na drodze farmakologicznej czy zabiegów kosmetycznych. O tym, czy trądzik różowaty można wyleczyć decydują m.in. takie indywidualne i zmienne dla każdego pacjenta czynniki jak:

  • predyspozycje genetyczne,
  • praca układu endokrynologicznego,
  • choroby i zaburzenia autoimmunologiczne,
  • niezdrowa dieta – tłusta, pikantna, niezrównoważona naturalnymi składnikami bogatymi w mikroelementy, antyoksydanty czy błonnik,
  • wykonywanie pracy na zewnątrz, zwłaszcza w trudnych warunkach jak silny wiatr czy poddawanie swojego ciała dynamicznym zmianom temperatury z ekstremalnego ciepła do skrajnego zimna,
  • przebywanie w strefie dymu tytoniowego,
  • uzależnienie od alkoholu,
  • stosowanie nieodpowiednich do swojej naczyniowej i trądzikowej skóry preparatów czy dermokosmetyków, w tym szczególnie częste sięganie po kremy i maści na bazie kortykosteroidów,
  • tendencja do szybkiego i przewlekłego stresowania oraz denerwowania się,
  • wystawianie twarzy na silne promieniowanie UV.

Dopiero uświadomiony pacjent, któremu uda się nad przynajmniej częścią z tych zmiennych, zewnętrznych czynników nacierających na niego z otoczenia zapanować, dodatkowa antybiotykoterapia czy stosowanie preparatów na bazie metronidazolu, może mieć jakikolwiek sens.

Całkowity sukces w walce z trądzikiem

Osoby mające problem z nawracającymi objawami trądziku chcą jednak wiedzieć również, czy trądzik różowaty można wyleczyć nie tylko poprzez samo zwalczanie objawów, ale także poprzez zabiegi kosmetyczne. Te dostępne w gabinetach medycyny estetycznej coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie jak światło IPL czy lasery bromkowo-miedziowe nie tylko do zamykania naczynek krwionośnych czy uśmiercania bakterii namnażających się pod skórą pacjenta. Praktycznie każdy z takich zabiegów oprócz eliminowania widocznych objawów zmian skórnych, pobudza również cerę i odżywiając ją oraz stymulując, umożliwia jej naturalną odbudowę i rewitalizację.

Kluczem do sukcesu w walce z trądzikiem jest jednak odpowiednio szybka diagnoza i zrozumienie mechanizmów, które stoją za tą chorobą. Niestety niektórych przypadłości hormonalnych czy naczyniowych nie da się wyeliminować w gabinecie zabiegowym ani na sali operacyjnej, więc często o tym, czy trądzik różowaty można wyleczyć całkowicie i bez nawrotów decyduje poświęcenie pacjenta. To on musi zmienić swoją dietę, sposób funkcjonowania na co dzień i sięgnąć po inną, bardziej adekwatną do swojej cery pielęgnację, np. kremy Acnerose.