Osoby walczące z trądzikiem różowatym doskonale wiedzą, jak ciężka jest to droga. Choroba niestety lubi nawracać i co jakiś czas daje o sobie znać. Wiele osób walczy z trądzikiem przez kilka miesięcy, a nawet lat. Choroba może towarzyszyć osobie nią dotkniętej nawet przez całe jej dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze udanie się do lekarza specjalisty, dermatologa, który ustali przyczynę choroby i rozpocznie odpowiednią terapię. Na trądzik różowaty domowe sposoby najlepiej połączyć z zaleceniami lekarza. Niekiedy samodzielnie stosowane nie są w stanie pomóc w całkowitym wyeliminowaniu choroby.

Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku różowatego?

  • u wielu osób są to po prostu skłonności genetyczne,
  • niekiedy winna jest niewłaściwa dieta, zakwaszająca organizm oraz używanie ostrych przypraw i picie alkoholu,
  • wiele osób ma skłonności do cery naczyniowej oraz problemy z układem krążenia, które powodują problem trądziku różowatego,
  • znaczący wpływ może mieć też wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne i solarium, jak również mróz i wiatr,
  • zdarza się, że zaburzenia hormonalne, na przykład w trakcie klimakterium powodują właśnie trądzik różowaty,
  • stosowanie nieodpowiednich do typu skóry kosmetyków zawierających alkohol (zaleca się korzystanie z kosmetyków o naturalnym składzie np. serię kremów Acnerose).

Jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na trądzik różowaty?

Wiele osób stosuje przede wszystkim maseczkę ze zmielonych płatków owsianych. Jest to doskonała metoda, ponieważ płatki owsiane mają silne działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne. Dodatkowo, koją one skórę i łagodzą objawy trądziku. Wystarczy pół szklanki płatków zalać wodą i maseczkę delikatnie umieścić na twarzy. Następnie zmywa się ją zimną wodą i delikatnie osusza twarz. Bardzo ważne jest odpowiednie zmywanie twarzy, ponieważ gorąca woda powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, co skutkuje nasileniem się objawów. Skóry nie wolno też pocierać, ponieważ jest na to wrażliwa.

Wiele osób stosuje również napary z kopytnika lub zielonej herbaty. Zimny i intensywny napar nakłada się na twarz delikatnie wacikiem aż do wchłonięcia. Doskonale łagodzi to objawy trądziku różowatego i przywraca zdrowie skórze.

Polecany jest również olej lniany tłoczony na zimno. Można go stosować zewnętrznie, smarując nim skórę, lub wewnętrznie, pijąc olej. Ma on silne działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne, nawilża skórę i goi zmiany skórne.

Domowe sposoby na trądzik różowaty to również odpowiednia dieta. Okazuje się bowiem, że zakwaszenie organizmu może powodować powstawanie trądziku różowatego u wielu osób. Należy więc alkalizować swój organizm. Przede wszystkim, konieczne jest zmniejszenie ilości zjadanego mięsa oraz produktów zwierzęcych. To białko zwierzęce wpływa głównie na zakwaszenie organizmu ludzkiego. Najlepiej zastąpić je białkiem roślinnym, zawartym na przykład w roślinach strączkowych. Ważne jest właśnie spożywanie jak największej ilości warzyw, jak brokuły, buraki, cebula, czosnek i marchew. Poza tym, warto zjadać również naturalne antybiotyki, a więc czosnek, cebulę, cytrynę i kiszonki. Wbrew pozorom, cytryna ma odczyn alkaliczny i doskonale działa. Warto jeść też kasze, przede wszystkim kaszę jaglaną oraz produkty z grubego przemiału, na przykład pieczywo. Błonnik pokarmowy pozwala organizmowi doskonale się oczyścić.

Należy unikać picia alkoholu i pić duże ilości wody mineralnej niegazowanej oraz herbaty zielonej. Dzięki nim, organizm oczyszcza się i odnawia. Taka dieta z pewnością sprzyja również zachowaniu ładnej sylwetki i zdrowia. Warto ją więc stosować jak najdłużej, nawet po ustąpieniu objawów trądziku różowatego.

Więcej naturalnych sposobów na zapobieganie wykwitom znajdziesz w tym artykule.