Każdego dnia na twarzach milionów osób powstają nieestetyczne zmiany trądzikowe. Bardzo często ludzie cierpiący na trądzik chcą się zapaść pod ziemię z powodu swojego problemu. Jednakże pryszcze to nie koniec świata i można z nimi walczyć.

Rodzaje trądziku

Trądzik pospolity inaczej zwany trądzikiem młodzieńczym jest chorobą skóry występującą u nastolatków w wieku pokwitania. Jego objawami są:

  • zaskórniki,
  • grudki,
  • krostki, czy też bolące podskórne gule, które potocznie nazywamy pryszczami.

Główną przyczyną tego rodzaju trądziku jest nadmierna produkcja sebum oraz wzmożone rogowacenie naskórka. Powodują one powstawanie zaskórników poprzez zablokowanie ujścia przewodu gruczołu łojowego. Trądzik hormonalny występuję natomiast u osób dorosłych, zwłaszcza u kobiet, które mogę cierpieć też na trądzik w ciąży. Spowodowany jest dużymi wahaniami poziomu hormonów. Aczkolwiek tą postać trądziku może nasilać również stres i zła dieta.

Mapa pryszczyzmiany skórne

Pomocna w leczeniu zmian trądzikowych może okazać się mapa pryszczy, która wskaże powody występowania zaskórników w danych obszarze. Możemy się z niej dowiedzieć, że trądzik na czole spowodowany jest głównie złą pracą jelit, na którą wpływ ma przede wszystkim nasza dieta. Zmiany skórne w tym obszarze wywołuje również stres, a także nieprzespane noce. Za trądzik na brodzie odpowiedzialny jest głównie układ hormonalny i nerki. Dlatego występowanie pryszczy w tym miejscu wskazuje, że mamy problemy z tymi narządami. Trądzik na policzkach może świadczyć o alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Pomocne w tym przypadku może okazać się zmniejszenie konsumpcji mięsa i nabiału. Za trądzik na plecach są odpowiedzialne podobnie jak w poprzednich przypadkach problemy trawienne i zła dieta, oparta na cukrach prostych oraz rafinowanych tłuszczach.

Leczenie trądziku

Sposoby na trądzik to temat rzeka. Jest ich zwyczajnie bardzo dużo. W przypadku stwierdzenia u siebie trądziku zawsze warto udać się do dermatologa, a także zadbać o swoją dietę. Należy z niej wykluczyć produkty typu fast food oraz mocno przetworzoną żywność. Laser na trądzik może być pomocny w przypadku posiadania blizn po trądziku, jednakże kilka zabiegów laserowych może również spowodować nasilenie się zmian trądzikowych. Poza tym nie każdy może przystąpić do leczenia zaskórników tego typu metodą. Tabletki na trądzik to również dosyć często wybierana metoda walki z pryszczami, jednakże według badań nie jest ona zbyt skuteczna i przynosi raczej mierne efekty. Lepszym wyjściem jest stosowanie aptecznych żeli, czy kremów, pomocna może się też okazać maść na trądzik. Przykładem takiego preparatu jest krem na trądzik – Sevollium. Najważniejszym celem tego leku jest zniszczenie problemu od wewnątrz, a także poprawa funkcjonowania skóry i nadanie jej zdrowego wyglądu za pomocą regulacji sebum oraz nawilżenia.