Trądzik różowaty jest chorobą, która pojawia się u osób dorosłych, po ukończeniu dwudziestego roku życia. Często dotyka nawet osób starszych, w okresie przekwitania. Pojawia się on na twarzy, szyi i ramionach, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak go leczyć i w jaki sposób rozpoznać? Jakie są jego pierwsze objawy? Dowiecie się tego w poniższym artykule.

Objawy trądziku różowatego:

  • zaczerwienienie się skóry,
  • pajączki,
  • grudki i krostki ropne,
  • świąd i pieczenie,
  • z czasem pojawiają się również brzydkie blizny.

Na szczęście, trądzik różowaty można leczyć, chociaż wymaga to sporego zaangażowania od osoby chorej. Nie wystarczy bowiem samo przyjmowanie leków. Często lekarze zalecają przede wszystkim antybiotykoterapię, jednakże nie można jej stosować dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ prowadzi do wyjałowienia się organizmu i pozbycia się wartościowej flory bakteryjnej z jelit. Konieczne jest więc również często stosowanie odpowiedniej diety oraz pielęgnacja skóry.

Jakie powinny być trądzik różowaty kosmetyki do pielęgnacji?

Najlepiej, aby były to przede wszystkim dermo kosmetyki, ze specjalnych serii aptecznych. Lekarz dermatolog z pewnością wskaże najlepsze na trądzik różowaty kosmetyki do pielęgnacji skóry, które można stosować bez obaw. Takie kosmetyki na trądzik różowaty powinny zawierać jak najmniej składników, ponieważ każdy z nich może działać drażniąco na wrażliwą skórę trądzikową. W kosmetykach tych nie może być więc żadnych substancji zapachowych, ani olejków eterycznych. Poza tym, nie powinno w nich być żadnych parabenów, ani konserwantów. Lepiej unikać też składników roślinnych i ziołowych, ponieważ niektóre z nich nasilają objawy trądziku różowatego. Ważna jest witamina E, która nawilża i koi skórę. Łagodzi również objawy. Poza tym, często w kremach znajduje się również allantoina i wyciąg z zielonej herbaty. Ma ona silne działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne, a więc pozytywnie wpływa na skórę.

Trądzik różowaty kosmetyki do pielęgnacji nie powinny być kolorowe. Najlepiej stosować całe linie kosmetyczne, jeżeli służą one skórze. Twarz powinna być zmywana przy użyciu takich kosmetyków oraz chłodnej wody, ponieważ ta gorąca powoduje poszerzanie się naczyń krwionośnych. Nie wolno jej też za mocno wycierać. Najlepiej delikatnie osuszyć ją ręcznikiem i pozwolić samodzielnie wyschnąć.

Lekarze zalecają, aby przynajmniej w momencie nasilenia się objawów unikać makijażu i kosmetyków kolorowych. Jeżeli nie da się ich uniknąć, najlepiej wybierać te apteczne, bez wielu dodatków oraz nakładać ich na skórę jak najmniej. Z pewnością nadmierne zatykanie porów nie jest wskazane przy trądziku różowatym.

Odpowiednia terapie wskazana przez lekarza oraz dobrej jakości kosmetyki dermatologiczne Acnerose i dieta odkwaszająca organizm powinny szybko przynieść dobre rezultaty. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas warto zastanowić się nad laserowym usuwaniem trądziku różowatego. Wystarczy kilka zabiegów, aby pozbyć się problemu raz na zawsze. Koniecznie należy to jednak skonsultować ze swoim lekarzem dermatologiem, aby wybrać najlepszy gabinet i nie spowodować nasilenia się objawów.

Zobacz, w jaki należy dbać o cerę trądzikową i minimalizować objawy – podpowiada dermatolog.